Hol is kezdjem? Szerintem nem teszem szokássá az angol nyelvű könyvek ismertetését, de most a nagypénteki „félig nyitva vagyunk, félig zárva”, mint a Schrödinger macskája állapot miatt kénytelen voltam e-könyvet venni „fizikai kiadású könyv” helyett. A Mad in America-n olvastam egy cikket. Azt is lefordíthattam volna, nagyjából ugyanaz, mint a könyv, plusz némi pszichiátriakritikus szöveg, mínusz családtörténet (ami a könyv tekintélyes részét teszi ki). Bei Linda Tang: Navigate Life with Dreams című könyvéről van szó. Az előszó szerint megéri együltő helyünkben elolvasni, mivel nem hosszú.
Először is történelmi példákat hoz nagy álmodókról, mint Nicolas Tesla, Paul McCartney, Jack Nicklaus, és még az racionalizmus atyja, Descartes is állítólag álomtól inspirálva írta meg az Értekezés a módszerről című nagy hatású filozófiai művét. (Amit még én is olvastam annak idején.) Bár a „Gondolkodom, tehát vagyok.” nevezetes alaptételét azóta már ezerféle módon szétcincálták, illetve cáfolták, Descartes ma is megkerülhetetlen gondolkodónak számít (pláne filozófia szakon). Mégsem azt írta bele, ezek szerint, hogy „Álmodom, tehát vagyok.”. He-he…
Álomelemzés helyett praktikus tanácsok
A könyv álomelemzést ígér: Helyette inkább praktikus tanácsokat ad, minthogy beszéljük meg az álmainkat a családtagjainkkal, vezessünk álomnaplót, használjunk álomfejtő könyveket, meg ilyesmi… Állítólag, ha felkészülten várjuk, naplóval a közelünkben az álmokat, sűrűbben is fognak jelentkezni… Ezt én nem tudom, még sohasem próbáltam. Azért 1-2 álomértelmezés csakcsak becsúszik: például Bei Linda Tang: Navigate Life with Dreams könyvében gyakran emlegeti azt az álmot, amikor két bálnát látott, és ezt értelmezgeti. Szerinte vannak meghatározó, „nagy álmok”, és mindennapi álmok, amik nem olyan fontosak. Ez a bálnás például valamiért nagyon beagadt neki, és 10 év múlva találta meg végül az értelmét.
Ír még a Dreamworks nevű vállalkozásáról, ahol alvós-, jóga- és meditációs cuccokat árusít, prémium minőségben, mellette pedig álomterápiával foglalkozik Dream Heals – Relax, Heal & Enlighten in a Guided Underwater Waking Dream című oldalán. Érdekes, hogy nekem is időről időre felmerül, hogy webshopot teszek az oldalra. De annyira felidegesít az ezzel kapcsolatos számtalan teendő és utánajárás, hogy inkább azonnal lemondok róla. Mihelyt jól felidegesítettem magam rajta. Kicsit úgy érzem magam ilyenkor, mint a szakközépben, amikor gazdasági ismeretekről vagy egyéb vállalkozási ismeretek tanulmányozásáról volt szó: Szinte fel tudnék robbanni az unalom és az idegesség összekeveredett érzésétől.
Technikai kérdések: Üzlet tartalomírás vs. újságírásszerű blogolás
Nem is teljesen nekem való ez az értékesítői szakma: Egy Angliában élő ukrán hölggyel beszéltem nemrégen Twitteren, akinek táskaüzlete van online. A társalgás valahol ott akadt el, amikor megemlítettem, hogy nem igazán érdekel az eladás és a pénz. A webshopot is inkább ilyen jól-rosszul értelmezett szakmai kihívásnak tekinteném, mint komoly pénzkereseti forrásnak. Bár, ha valamikor a jövőben feltűnnek az oldalon webshop jelenlétére utaló jelek, ne csodálkozzunk. De szerintem inkább hamarabb megyek ki a piacra az árukkal, minthogy nekikezdjek a webshopban való értékesítésnek…
Annyi engedményt tettem pénzkereset címén, hogy végül mégiscsak elfogadtam a Google által felajánlott reklámokat. Ha valamivel pénzt keresek, az legyen inkább a tartalomkészítés. Az már legalább majdnem újságírás. De hogy bevétel ebből is mikor lesz, az még eléggé a jövő zenéje… Egyébként, ha valóban webhsopot akarnék, kevesebbet kellene írni. De azt célirányosabban, és inkább az üzletben tevékenyebbnek lenni… Sajnos engem az Isten se kereskedőnek teremtett…