Dr. Josef Witt-Doerring: Paleolit és ketogén diéta javasolt skizofrénia és bipoláris esetén

Dr.Josef Witt Doerring
Dr. Josef Witt Doerring (forrás: benzoinfo.com)

Dr. Josef-Witt Doerring paleo és keto diétát ajánl

Dr. Josef Witt-Doerring egy szakképesített pszichiáter, és volt FDA egészségügyi tisztviselő, aki a pszichiátriai mellékhatások azonosítására és kezelésére specializálódott. 2020-ban megalapította a magánpraxisát, amelynek célja a pszichiátriai mellékhatásokkal küszködő betegek értékelése és kezelése.
Most, mint a Life on Less Meds Podcast házigazdája, Dr. Josef aktívan értékeli és elemzi a pszichiátriai gyógyszerek káros hatásait. Naponta oszt meg tartalmat arról, hogyan lehet biztonságosan csökkenteni a gyógyszerek adagját és felépülni a megvonási tünetekből.
Manapság a legtöbb pszichiáter előtt, aki tovább szeretné képezni magát, nyitva áll az út a mikrobiom kutatások, a bél-agy tengelynek nevezett jelenség, és a táplálkozási tanácsadás előtt is. Azonban úgy áll a helyzet, még ha bele is kapnak a területbe, jelentősebb eredményeket nem szoktak elérni, éppenséggel a „fontolva haladó” mentalitásuk miatt, általában gyorsan visszakanyarodnak a gyógyszerezéshez. Mival az, ugye, a legegyszerűbb (nekik). Pluszban, azért is fizetik őket.
Paleo egyedül vagy keto segítséggel?
Dr. Josef-Witt Doerring azonban otthagyta évi 700.000 dolláros gyógyszeres kutatói fizetését, hogy megalapítsa a magánklinikáját, ahol pszichiátriai szerekről való leszoktatással foglalkoznak. Ez annyiban különbözik a Soteria (a múlt század ’60-as éveiben, antipszichiátria által indított módszertől), hogy ott jellemzően, ha vállaltak is, döntően „első pszichózisos” esteket, de a gyógyszerről való leszoktatás, az már keményebb dió, a szcientológia sem szívesen vállalja, a Soteria sem, jellemzően, és igazában elég kevesen (bár arányaiban viszont egyre többen). Ahogy a múlt században a pszichiátriára volt a válasz az antipszichiátriai mozgalom, most a „rászoktató” pszichiáterek mellett megjelentek a „leszoktató” pszichiáterek. Ravasz. Jut tennivaló itt mindenkinek, a pszichiátria virágzik. A rászoktatás mellett most már a leszoktatás is biznisz.
A leszokást támogathatja a az elétmód, elsősorban is az étkezés. Dr. Josef ehhez a paleolit és ketogén diétákat ajánlja. A paleo az első lépés, ez önállóan is elkezdhető, ha ezzel nem érünk el eredményt, jöhet a keto, ehhez viszont már tanácsadó segítség javasolt. Ezért inkább csak a paleo-ról írok most, amit jórészt én is használok. Az első lépés a glutén kerülése (kenyér, tésztafélék). A gluténérzékenység fele (50%-a észre sem vehető, mivel nem kapcsolódik cöliákia betegséghez, és egyéb tünetei sincsenek). Második lépés a laktózérzékenység kiküszöbölése, aminek szellemében nem fogyasztunk tejes, joghurtos, stb. dolgokat. A laktóz a tejben található tejcukrot jelenti, ami káros baktériumokat tartalmazhat, mint ahogy a glutén is. A harmadik pedig a hüvelyesek kerülése (mármint ételben), ami még egészséges lenne is (elméletben), viszont megköti a bélfalat, és szivárgóvá teheti.
Interjúk, „koprodukciók”, YouTube-os „szomszédolás”…
Dr. Josef Witt-Doerring beszélgetett már a nemrégen említett Lauren Kennedy West-tel is a keto diétája kapcsán, és még sok más érdekes emberrel is készített interjút. Érdekes, hogy hazánkban a témát már évekkel ezelőtt Szendi Gábor behozta a köztudatba (pl. Paleloit táplálkozás kezdőknek című könyvével). Megemlítve pozitív hatásait. Kitért ugyan a mentális egészség megőrző hatására is, de inkább az általános egészségmegőrző funkciókra fókuszált, amit ebben a videóban is szóba hoznak. Döntően a skizofrénia és a bipoláris rendellenesség kezelésében találták ezeket a diétákat hatékonynak. Mint ahogy már szóba jött itt is Lauren Kennedy West „esete a ketóval”, bár nem pont erre fókuszált a bejegyzés.

TaperClinic | Psychiatry Services | St George UT

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük