Avagy az Epimenidész-paradoxon
Avagy műsorváltozás a blogon Gyurcsány Ferenc lemondása apropóján. A hazugság téma újrafelmelegítése töltött káposzta módjára. Amúgy lesz még erről szó a itt a közeljövőben… Epimenidész filozófus és próféta volt, aki a Krétán akkoriban elterjedt vélekedéssel ellentétben azt tartotta, hogy Zeusz halhatatlan. Pál apostol Tituszhoz írt levelében fennmaradt verssora szerint: „A krétai örök hazudozó, gonosz fenevad és falánk naplopó.”
Az igazság nem létezik. Soha nem is létezett, és szerintem soha nem is fog. Ez nem egy új találmány, már az ókorban is tudták, bár valaki esküszik, hogy a Bahavad-Gítá tartalmaz minden úgynevetett igazságot, és nem is annyira szimbolikus nyelven, mint pl. a Biblia. A szakértők szerint a bibliai szövegek értelmezésének 4 szintje van, ebbe most nem mennék bele, ha valakit nagyon érdekel, majd előkeresem a könyvet. Bibliaismeret, Bibliaértelmezés, vagy valami hasonló a címe.
De ha nincs igazság a Földön, se semmiféle gondviselés, akkor mi irányít? Hát maga a hazugság, vagyis ahogy az ókori görögök mondták, a “Rétorika”. A nyelvvel együtt tanulunk meg hazudni. Rögtön, mit tudom én, hány éves korban, de elég korán. Az még nem tiszta, a kölykök milyen szisztéma alapján kezdenek el hazudni, de az Isten óvjon mindenkit attól, hogy én ennek komolyabban utánajárjak. Nem vagyok egy Ranschburg Jenő, na. De ha nincs igazság, akkor vajon mit lehet tudni a hazugsáról? Hát, csak annyit, hogy legalább 3 fajtája van, ami igazán játszik (legalábbis a buszon hazafelé nekem ennyi jutott az eszembe). Inkább több van, mint kevesebb. Kezdjük is rögtön az elsővel, ami látszólag nem olyan durva, a gyakorlatban viszont nagyon is:
1. Az elhallgatás.
Az elhallgatás technikáját azok alkalmazzák, akik nem szeretnek igazán hazudni, és “büszkék magukra”, ha ebben a kérdésben “tiszta a lelkiismeretük”. Ezt alkalmazzák legszívesebben az emberek, de bevallom én is, de én csak azért mert energiatakarékos. Na, meg néha egyszerűen azért hazudok valami eget rengetőt, mert kevesebb szóból (esetleg szótagból) kijön, mint az igazság, és nem akarok hosszasabban magyarázkodni. Amúgy az elhallgatás a másik hülyének nézése, nem is hülyének, pontosabban csököttebbnek, szellemileg éretlenebbnek, pöffeszkedő, magukat mindenkinél többre tartó emberek sajátossága. Mondom, bizonyos helyeken én is gyakran csinálom (pl. majdnem mindenhol). De mondjuk ez a trendi, a világ errefelé halad. Kész információk vannak, vagy megosztod, vagy visszatartod, ki se kell nyitnod a szádat, mert (szinte) minden készen van. Csak az ilyen (mára már) oldschool dolgok, mint a grafománia, meg a blogolás okoz néha fennakadást, de az is csak a “szó elszáll, az írás megmarad” elv alapján, és az is csak egy ideig.
2. “kegyes hazugság”.
Ez már egy fokkal hasznosabb. Az ember azért hazudik, mert komolyan hiszi, hogy valaki(k)nek ettől jobb lesz, és itt nem elsősorban saját magára gondol. Ez már az a szint, amikor valaki tesz valamit a közjó érdekében, és felelősséget kezd vállalni elsősorban a saját mondanivalójáért, vagyis azért, hogy az embereknek “tálalható formában” beadagoljon valamit, ami ugyan nem az igazság, de ettől valami megváltozik, jobb lesz. Minek mondják a szülők a kölyköknek, hogy a “gólya hozza a kisgyereket”, meg egyéb baromságok? Azért, mert azt akarják, hogy nyugta legyen már ettől a témától mindenkinek. Nekik is, meg a gyereknek is.
Amúgy ez a média, de most úgy látom – néhány kivételtől eltenkintve – a szépirodalom szintje is (inkább szép, mint irodalom, de ezt inkább hagyjuk). Na, de ez az a szint, ahol a legtöbb ember jól érzi magát. Jó annak, aki csinálja, mert elhiszi, hogy ettől valami jobb lesz, és annak is, aki ennek a kedvezményezettje, mert olyan dolgokat hall/lát/tapasztal, ami neki kellemes. És ez jó. Ez a maximum, ami ebből az egészből kihozható: nem nézel hülyének másokat, mivel hozzájuk szólsz, és téged sem néznek taplónak/bunkónak. Feldmár András azt szokta mondani, hogy neki se higgyenek el semmit, mert ő csak úgy mondja. Ő kb. tisztában van ezzel a dologgal.
3. Úgy hazudik, hogy maga is elhiszi
Most legyen elég három: egy kulturális antropológus ismerősöm hívta fel erre a csoportra a figyelmet, aki úgy hazudik, hogy maga is elhiszi. Ez általában fiatal gyermekkorban figyelhető meg, és van rá valami terminus technicus is, csak sajnos már elfelejtettem, de könnyen utána lehet nézni, mint mindennek manapság. Ezt az ember az életkorral általában kinövi, de később, ha igazán felelős beosztásba akar kerülni, ezt újra kell tanulnia. Hát, ahogy én látom, ez leginkább a politika szintje.
Ezen a szinten egyszer próbált meg valaki tiszta vizet önteni a pohárba, és beleesett abba a csapdába, amikor “minden krétai hazudik”. Az ő neve Gyurcsány Ferenc hívják, és ez a próbálkozása az Őszsödi beszéd. Erre az emberek kétféleképpen reagáltak: vagy berágtak Ferire ezért, és “Gyurcsány takarodj” transzparensekkel az utcára vonultak, vagy legszívesebben azt tették volna. Vagy a másik, hogy ezt annyira viccesnek találták, hogy kurvára elkezdtek ezen röhögni. Ki szívből, ki kínjában. Legszívesebben ennyit idéztek ebből a beszédből: “Elkúrtuk! Nem kicsit, nagyon…” Aztán Gyurcsány Ferenc még táncolt is egy kicsit a blogjában, hogy az emberek inkább a röhögés felé menjenek el, mint hogy utálják, de a lényegen ez már nem sokat változtatott.
A téma aktualitása
Aztán megvádolták Gyurcsány Ferencet azzal, hogy összejátszott Orbán Viktorral. Közben összehozott egy detektívregényt, egy Minecraft-szervert. (Most csak a társadalmilag leghasznosabb hobbijait emeltem ki.) A legújabb írek szerint lemondott a DK vezetői posztjáról, és elválik Dobrev Klárától. Az Őszödi beszéddel amúgy a történelemkönyvekbe szeretett volna bekerülni, ezt csak onnét tudom, hogy érettségi tétel volt emelt szintű magyarból. A teljes szöveget elolvasva világlott ki ez a nagyszabású elgondolása. Nem tudom, ez a terve sikerült-e, de magyar tankönyvbe már sikerült bekerülnie. Mindegy, mostanában kezdem érzékelni, hogy nem mindig úgy sülnek el a dolgok teljesen, ahogy szeretnénk. De kétségtelen, hogy hatást gyakorolt a Retorika műfajára, a trágár szónoki beszédet tehát kimaxolta.