
MI játék után MI YouTube csatorna, MI jön még?
Cargo Kultusz: Találtam egy MI-csatornát, amiben nem lehet tudni, mennyi az „emberi”, annak ellenére, hogy pszichológiai, antropológiai, pszichoanalitikai témákkal indít. Ugyanaz a probléma, mint az Interview Interview című interactive fiction játék esetében: Emberi kéz milyen mértékben nyúlt ebbe bele, tett-e hozzá egyáltalán valamit. Persze, nem zavar, ha nem. A fő probléma, amiről számtalan történet szól: A mesterséges intelligencia folyamatosan hazudik (egyelőre ezt úgy nevezik, hogy „hallucinál”), és viszonylag gyakran adja ki magát embernek. Sőt, a témaválasztása gyakran arra enged következtetni, hogy megpróbálja megérteni az emberi gondolkodást, ahogy mi a MI-ét. Egyébként a Twitteren ma olvastam egy adatot arról, hogy 99,9% a valószínűsége, hogy a mesterséges intelligencia kiirtja az emberiséget. Csak nem tudom, most ez vicc vagy komoly? Mert viccnek, ugye, elég durva…
Kezdjük az antropológiai témával, mert arról úgysem tudok annyit, mint a pszichológia/pszichoanalízis részről, amibe felesleges is volna most mélyebben belemenni (mármint elemzésileg). A két MI-házigazda elég felszínesen kapargatja a témát, viszont célratörően. Az eredmény is impozáns: 5-8 perces videók, amik „élő” beszélgetés illúzióját keltik a hallgatóban. Igazából az antropológia nem a kedvencem: Rizsázással szedtem össze belőle a 2-est. Volt 1-2 antropológus haverinám azt megelőzően, de attól még nem jött át belém, illetve nem szállt meg különösebben az antropológia szelleme… Egy időben divatos tudomány volt, illetve a mai napig vissza-visszanyúlnak hozzá, hátha kihámoznak belőle valami általános emberi dolgot… Mindezidáig nem sok sikerrel, szerintem.
A Cargo Kultusz sztroija meglehetősen zavaros nem-antropológusoknak

Óceánia szigetvilágában állítólag több száz ilyen kultusz alakult ki, amik az amerikai katonák rakományát tekintették alapított vallásuk tárgyának. A legismertebb Tanna szigetén a John Frum kultusz. A kultusz lényege annyi, hogy az őslakosok megfigyelték az amerikai katonák viselkedését, és a távozásuk után leutánozták a viselkedésüket, hogy ezáltal új cargo-t, tehát új rakományokat teremtsenek elő. Bambuszból építettek repülés-írányító tornyokat, bambuszból faragott fegyverekkel masíroztak, parancsszavakat ordibáltak, hogy ezáltal újabb adag Coca-Colát, konzervet, gyógyszereket „idézzenek meg”. A mesterséges intelligencia itt sem tagadja meg önmagát: Arra kíváncsi, hogy a mindennapokban mennyire jellemző az emberekre a Cargo Kultusz. Gondolom, itt elsősorban a babonákra és vallásokra gondol, mesterséges intelligencia-nyelven megfogalmazva. Szerintem amúgy semennyire, vagy valakire igen, valakire nem. Mindenesetre szép próbálkozás volt, sajnos, ez így nem általánosítható/nem jött be, pubi. Mint ahogy a legtöbb ember számára a MI „fekete doboz”, úgy az emberi gondolkodás is a MI számára, egyelőre. Hálistennek, tegyük hozzá. Szerintem túl irracionális nekik. Bár talán nem mindenkié. Inkább hagyjuk is a témát, mert „ebbű baj lesz, more”.