A játék címe a The Goldilocks Principle egy kifejezés, talán egy meséből származik, amelyikben a főszereplő lányt Goldilocknak hívják. És három különböző tányér étel közül sem a túl meleget, sem a túl hideget, hanem az éppen megfelelő hőmérsékletűt választja. A The Goldilocks Principle, magyarul Az Aranyfürt Alapelv jelentése: „Az éppen jó/megfelelő minőségű/mennyiségű”. Az alapelvet alkalmazzák sokféle tudományba, például a pszichológiában, biológiában, csillagászatban, közgazdaságtanban és a mérnőki pályán. Nekem a legjobban a pedagógiai megközelítése tetszett a legjobban, akit érdekel, utánanéz, gondolom. A lényeg a tananyag „emészthetőbbé” tétele…
Evészavarra érzéknyítő játék
Talán maga a fogalom fontosabb is, mint a játék, ami az evészavarról szól, és nem sok köze van mindezekhez a szép tudományokhoz, viszont ez a játék is valahonnan az alapmeséből merítette az ötletét, legalábbis a címadó kép tanúsága szerint. Evészavarból is leginkább az anorexiát és a bulímiát szokás megkülönböztetni. Ez a játék jól behatárolhatóan inkább a bulímiáról szól, ami nagyjából a falásrohamok és az utána való (ön)hánytatás kategóriája. Szeretik ezt (is) pszichiátriai kórképnek tekinteni, de pl. Feldmár András szerint mindig valamilyen összetettebb környezeti hatás áll a háttérben, mintsem generikus probléma. Amiben egyetértek vele, én sem tekintettem soha ezt betegségnek, annál is inkább, mivel a „beteg” mindezt akaratlagosan csinálja, ha valaminek nevezni kell, talán inkább rossz szokásnak.
Az okok ebben a játékban is összetettebbek, egy kortárs csoportban egymástól tanulják ezt a deviáns viselkedést a fiatal lányok. Itt felmerül némi leszbikus szál is, ami csak megerősíti a szokás átvételének a szándékát. A „minta” hölgy az evészavar mellett depresszióban, öngyilkos ideációkban, iskolakerülésben és más egyéb devianciákban szenved. Az evészavart pont azért tartja kontrollálhatónak, mert „erre legalább van ráhatása”. Tehát ez is megerősíti, hogy nem/csak betegségként értelmeződik az evészavar (jelen esetben a bulímia), hanem szándékos választásként, meg/szokásként. Amire nem gondoltam, hogy ez a fajta evészavar mennyiféle agresszív (tehát nemcsak önagresszív) megnyilvánulással társul. Jók ezek az érzékenyítő játékok, mert mindig más és más aspektusát domborítják ki egy-egy problémának.
https://www.springthing.net/2025/play.html#TheGoldilocksPrinciple