Penny Brohn: A szelíd gyógymód

Penny Brohn: A szelífd gyógymód

Penny Brohn A szelíd gyógymód című könyvében a rák holisztikus megközelítését próbálja nekünk átadni – félig naplószerű, irodalmias formában. Kicsit emlékeztet a stílusa Sylvia Plath: Üvegbúra című könyvére, de lehet, hogy azért, mert női főszereplős, önéletrajzi ihletettségű műveket ritkán olvastam, talán Virginia Woolf egy-két esszéje kivételével.

Onkológia vs. pszichiátria

Penny Brohn A szelíd gyógymód módszere elvileg más betegségcsoportokra is adaptálható, mivel a „hivatalos rákgyógyászat” vagy, ahogy manapság nevezik „onkológia”, de még a körzeti orvosok is görbe szemmel nézték Penny Brohn alternatív kúráit és kezeléseit. Ebben, mondjuk hasonlít a történet egy pszichiátriai „rossz beteg” életútjára, sűrű orvosváltások, és enyhébb felfogású orvosok keresésében. Bár, az is igaz, hogy Magyarországon nincs nekem megfelelő „skizofrénia” (ha ugyan az) ellátás, még az Ébredések Alapítványban sem. Elvileg gyógyszermentességgel csalogatják a pácienseket, de általában ugyanúgy gyógyszerzenek.

Penny Brohn is megjárt számtalan magánklinikát, ő is külföldön, először Németországban talált megfelelőt, majd Mexikóban, a gyógyulása kapcsán tehát beutazta a világot, mert nagyon nehezen talált őt megértő emberekre (orvosokra). Mellrákkal diagnosztizálták, ami hol jobban előjött, hol teljesen elmúlt nála. Gondolkodott rajta, hogy a kevesebb meditáció vagy a túlzásba vitt munka számlájára írandó-e mindez… Mármint egy-egy visszaesés. (Mivel közben saját ráklinikát nyitott Angliában, aminek az utódja ma is fellelhető a neten: Penny Brohn UK – Cancer wellbeing for everyone. Közben gyakran kísérte/látogatta a férje, sokat beszélgettek, rendezték a viszonyukat. Szóval nemcsak az életmódbeli változásoknak köszönhető a sikere, ami főleg az egészséges étkezésből, lázkúrákból, erősítő injekciókból állt…

A holisztikus megközelítés

Penny Brohn szerint létezett valami lelki dolog, faktor, ami a rák összetevője lehet. Bár, pontosan nem tudta megmondani, micsoda, amikor nem gyógyító klinikán volt, magát gyógyítgatta (illetve a hozzá forduló pácienseket). Érdekes ez a megközelítés, kicsit olyan,, mint a Hanghallók a skizofréniában, már ha működnének rendesen, amit én nem úgy tapasztalok. A pszichiátria erőszakosabb, mint a többi orvosi szakma, amit nem tud eltaposni, „interiorizalja”, magyarul a saját képére formálja… Bár, az onkológiáról sem túl sok jót hallani… Gondolom, ma is akadnak szép számmal orvosok, akik a „szelíd gyógymód” hallatán kikelnek magukból…

Nem csak a ’80-as években volt tehát nagy dolog dacolni az orvosok akaratával, ráadásul megfejelve azzal, hogy kiadja a könyvét. És elzarándokoljon távoli gyógyító klinikákra, közben azon morfondírozva, hogy a „kemó” és a „sugárterápia” valamikor odakerül a piócák mellé, mint már nem használt, „kiszolgált” gyógymód. Aztán a mai napig sem került oda. Ez ugyanolyan, mint amikor a pszichiátrián első generációs (’60-as évekbeli) gyógyszereket írnak fel még mindig. „Az orvostudomány fejlődik.” – Ez kedvenc szociális munkásom szavajárása, de persze fogalma sincs, hogy ez mit takar. Talán a diagnosztika fejlődik, az orvostudomány nem nagyon. A „humánum” pláne nem elvárható kritérium manapság sok orvostól (és egyre inkább nem).

Szelíd Óriások

Ha az ember gyógyulni akar, ugyanúgy kutakodni kell, vagy messzi városokba (országokba) utazgatni, ahol talán megértik a szempontjait, és valamennyire tolerálják is azt. Néha felsejlik valakiben a fény vagy humánum, ideig óráig működik is alternatív praxisával. Ameddig be nem darálja a hivatalos gépezet ilyen vagy olyan módon. Penny Brohn az ilyen nagyszerű, humánus rákgyógyászokat „Szelíd Óriásoknak” nevezte, bár a végén már az is megkapta a jelzőt, aki egyszerűen csak nem volt g*ci  vele. (A pszichiátriában ilyenek voltak a ’60-as évek antipszichiáterei, de hát ezt már gondolom, mondogattam itt egy párszor…) Penny Brohn végül 20 évet élt, mellében a daganattal. 1979-ben diagnosztizálták nála, és 1999-ben hunyt el (hogy pontosan miben, azt nem tudom). De azt igen, hogy könyvében is, a ráklinikáján is és az életben is mindvégig derűs és segítőkész maradt (talán egy-két nagyon nehéz időszakot leszámítva).

Libri Antikvár Könyv: A szelíd gyógymód – Szemben a rákkal (Penny Brohn) – 1989, 940Ft

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük