Habár jelen blognak nem küldetése különösebben a politizálás, esett már szó benne Marxról, Tamás Gáspár Miklósról, és most kapjon publicitást itt is pár szó erejéig a woke mozgalom, avagy wokeizmus, ami – az érzésem szerint – világszerte eltűnőben lévő baloldali eszme jelen állapot szerinti utolsó felvonása. Ne tekintsük ezt se többnek, se kevesebbnek, mint ami, csak egyfajta rövid történeti áttekintésének egy mára már ambivalenssé vált fogalomnak. Bár szerintem e fogalom nélkül nehezen magyarázható az elnyomott kisebbségek baloldal iránti vonzalma. Valamint akár a Mad in America és hasonló megnyilvánulások mögött álló elgondolások megértése. Remélem, valamennyire megvilágító erejű a fogalmi magyarázat. Viszont a jobboldali pszichiátriakritikát – újabban ez a jelenség is felbukkant – szintén érdekesnek tartom.
Lassan, de biztosan alakul a politikai oldaltól független kritikája a pszichiátriának, és ez egyet jelenthet a lassú változással. Bár megszokhattuk, hogy a harc „utcáról utcára” folyik, azaz úgy kell az újabb és újabb kínzóeszközöket „kicsavarni” a T. pszichiáterek kezéből, akik ezekre ennek ellenére még mindig nosztalgiával gondolnak vissza (hálós ágy, inzulinsokk, lobotómia, elektrosokk, kikötözés), a helyzet talán nem reménytelen. Annál is inkább, mivel lassan tarthatatlanná válik a modern, információ-alapú világban. Tulajdonképpen nem is „harc” ez, hanem a „lemmingek bosszúja”, ezer és ezer zátonyra futott élet tanulsága, amikor a hullahegy már elsötétíti az eget, és eltakarja a hazugságok építményét. Mindegy, lapozzunk.
A szó eredete
A „woke” kifejezés az afroamerikai közösség nyelvéből, az AAVE (African American Vernacular English) dialektusból származik. Eredeti jelentése az éberségre és az igazságtalanságokkal szembeni tudatosságra utalt, különösen a faji megkülönböztetés kapcsán. Az első dokumentált használatok egyike Huddie William Ledbetter, művésznevén Lead Belly 1938-as dalához kötődik. A „Scottsboro Boys” című dal a híres-hírhedt Scottsboro-i perre reflektált. Amelyben kilenc afroamerikai fiatalt hamisan vádoltak meg két fehér nő megerőszakolásával. A dal sorai arra buzdították a hallgatóságot, hogy „stay woke” – vagyis maradjanak éberek az igazságtalanságokkal szemben.
Ez a korai használat már akkor is az éberséget, a világ eseményeire való tudatos odafigyelést hirdette, miközben a társadalmi előítéletek és diszkrimináció ellen szólalt fel.
A mozgalom történeti fejlődése
A „woke” kifejezés eredetileg a ’30-as évek polgárjogi mozgalmainak retorikájában gyökerezik. Az afroamerikai közösség számára az éberséget jelentette az igazságtalanságokkal szemben, és szorosan kapcsolódott a faji egyenlőségért folytatott harcokhoz. Huddie William Ledbetter 1938-as dalának üzenete („stay woke”) ezt a szellemiséget közvetítette.
Az 1950-es és 60-as években a polgárjogi mozgalmak új hullámával a kifejezés szélesebb értelmezést nyert. Martin Luther King Jr. és más vezetők révén a társadalmi igazságosságért vívott küzdelem kiterjedt a szegénység, a háború és az emberi jogok problémáira is. A woke ekkor már a politikai tudatosság és a rendszerszintű egyenlőtlenségek elleni fellépés szinonimájává vált.
A 2010-es években a woke újjászületett, különösen a Fergusonban történt események után, amikor a rendőrök lelőtték a fegyvertelen Michael Brownt. Ez indította el a Black Lives Matter mozgalmat, amely globálisan is a rasszizmus és a társadalmi igazságtalanságok elleni küzdelem jelképévé vált. A „stay woke” szlogen ismét előtérbe került, most már a faji megkülönböztetés mellett a nemi, szexuális orientációs és társadalmi egyenlőtlenségek elleni harc szimbólumaként. A woke így egyre inkább átfogó, globális társadalmi mozgalommá vált, amely az egyenlőség és az igazságosság eszméjét hangsúlyozza.
Modern értelmezései, pozitívumai és kritikái
A woke kultúra a 2010-es évektől új értelmet nyert, túlmutatva eredeti faji kontextusán. Az aktivizmus modern formája ma már a társadalmi tudatosság és érzékenyítés széles spektrumát foglalja magában, ideértve a nemi identitás, a szexizmus és más társadalmi egyenlőtlenségek elleni fellépést. Az „ébrenlét” nemcsak azt jelenti, hogy valaki tisztában van a világ igazságtalanságaival. Hanem azt is, hogy aktívan kiáll az emberi jogokért és a sokszínűség támogatásáért.
A társadalmi igazságtalanságok elleni fellépés és az emberi jogok védelme terén jelentős figyelmet fordítanak a hátrányos megkülönböztetésre és a sztereotípiák lebontására. A kifejezés globális terjedése – különösen a Black Lives Matter mozgalom nyomán – azt is elősegítette, hogy a társadalmi egyenlőség kérdései világszinten a diskurzus középpontjába kerüljenek.
Ugyanakkor a woke kultúra kritikák kereszttüzébe került. Az egyik legfőbb kifogás az, hogy egyes képviselői túlzásokba esnek, ami például a cancel culture jelenségében érhető tetten. Ez a radikális szemlélet gyakran kizárja a párbeszédet, szűkíti a véleménynyilvánítás terét, és néha olyan humoros vagy ártatlan megnyilvánulásokat is támad, amelyek nem szándékoztak sértőek lenni.
A woke kapitalizmus egy másik ellentmondásos terület. Számos cég kihasználja az aktivizmus hullámát, hogy termékeit „érzékeny” kampányokkal népszerűsítse. Miközben valódi társadalmi változást nem ér el. Eközben a mozgalom gyakran figyelmen kívül hagyja a középosztály és más marginalizált csoportok problémáit. Például a gazdasági egyenlőtlenségeket, amelyek sokak számára meghatározóbbak lehetnek, mint a woke által fókuszba helyezett kérdések.
Woke, wokeizmus definíciója, jelentése | Mit jelent magyarul?