Thomas Szasz: Skizofrénia a pszichiátria szent szimbóluma

 

Thomas Szasz: Schizophrenia: The Sacred Symbol of Psychiatry

Thomas Szasz: Skizofrénia a pszichiátria szent szimbóluma című könyv már egy ideje itt „hevert” nálam. Annak idején nem olvastam végig, ma reggel egy pár óra alatt sikerült. Lehet, az is számít, hogy epub helyett a pdf-fel könnyebb dolgom volt. Az epub formátum túl van egy kissé dimenzionálva, a sok funkció és könnyítés inkább nehezítésként hat, egy idő után már.

Na, akkor kezdjük valahol az eleje körül: Szasznak szokása, hogy beveztőket (esetleg többet is) és utószót is ír a műveihez. Ez a könyv Az elmebetegség mítosza után 15 évvel és 12 könyvvel később jelent meg. Szóval itt az állapotot, és az azt követő elkülönítést, izolációt a leprához és a szifiliszhez hasonlítja. Ehhez, mondjuk, nem ártana ismerni Michel Foucault: A bolondság története című könyvét, hogy ezt jobban megérthessük, bár anélkül sem nehéz annyira, szerintem.

A dementia praecox. illetve a skizofrénia koncepciója, a korai elbutulástól a hibás operációs rendszerig terjedő „elképzelésspektrum”

Majd megvizsgálja a fogalom eredetét. Unalomig ismert. Emil Kraepelin találta ki a dementia pracox-ot, amint Eugen Bleuler átnevezett skizofréniára. Ők terjesztették el (minden alapot nélkülözve, egyébként), hogy ez egy betegség, és a téves közlés a betegségnek a tünete, mint például a a testi betegségnek a láz, ezt már én teszem hozzá. Bár Bleuler elég nagy eugenetikus (magyarul fasiszta) hírében állt, ezt később próbálta visszavonni, illetve finomítani, csak addigra sajnos az egész már senkit sem érdekelt. „Ami ragad, az tapad, a pszichiátria óvodás logikája szerint.” Ezt csinálták az ADHD-vel, illetve az Asperger-szindrómával, de akár a depresszióval,  és sok egyébbel is, lényegében mindennel amiben profitot/piacot láttak. „Gombhoz a kabátot, gyógyszerhez a betgséget” – hírlik.

Pedig az eredeti koncepció elég érdekes ahhoz, hogy megemlítsék, de a lényeget el is hallgassák. Bleuler szerint az állapot létrejöttében főleg az alkohol és másrészről pedig a keresztény vallási tanok „szó szerint vétele” vétele vezethet. Ilyen értelemben világos, hogy szükség van papokra, mivel kellő magyarázat híján a Bibliától esetleg bárki „megborulhat”. Másrészt később az autizmussal rokonította ezt az állapotot, ami, ugye, operációs rendszer hasonlattal elvileg leírható. Csak ameddig az autizmus világa befelé fordulással jelentkezik, a skizofrénia érzékcsalódásokkal jelentkezik.

Az antipszichiátria sem jó, senki sem szeretne jó szívvel antipszichiáter lenni

Szót kap az antiszipchiátriai modell is: R. D. Laing és David Cooper kettőse. Hogy Laing egyrészt nem ismeri el a pszichiátriát, mégis kezeli, az általa alapított menedékekben. Hát, igen, csak azt nem veszi Szasz figyelembe, hogy az „asylum” szó jelentése is kettéhasadt, talán éppen e szimbolikus tett nyomán is: egyszerre jelent menedéket, és a mai értelemben vett bolondok házát is. Bár Szasznak lehet, hogy egyre megy, a valóságban nagyon nem mindegy. David Cooper-t elintézi annyival, hogy marxista mintára forradalmat szeretett volna csinálni, magát a fogalmat, különben sem ő találta ki, hanem valaki más, már 1912-ben, ő csak új jelentéssel látta el. Az „antipszichiáter” jelzőt azért utasítja el Szasz, mert szerinte ez olyan, mint a kommunizmusban antikommunistának lenni.

Aztán felsorolja a skizofrénia néhány „alfaját” a kommunizmus alatt a lassú skizofréniától, a reformok várásáig. Ez kb. ugyanakkora marhaság, mint a nyugati felosztás: hebefrénia, demencia, simplex forma, katatónia. végül is tudományosan jól hangzó hülyeségek, manapság nem is igen réklámozzák már ezeket az „alfajokat”. Illetve nem kapnak új „marketing-fókuszt”, hogy úgy mondjam. Az „alfajoknak” egyébként nem sok köze van sem egymáshoz, sem a „főcsoporthoz”. Helyette a spektrum-fogalmat erőltetik mostanában már jobban, amennyiben jól tudom, nyilván, azt is hiába. De mivel ez egy büntető-diagnózis, nyilván ezt találták ki a „szankciónálására”. (Kit mennyire kell „leszedálni”, ilyesmi.)

Aztán hasonlította még a jelenséget a Viktoriánus korabeli nők helyzetéhez is. Ahol a nő vagy a férje házában volt „alkalmazva”, ld. erről a témáról Virginia Woolf Saját szoba című esszéjét/könyvét. Vagy beállt apácának valamelyik szerzetesrendbe, ha netalán mégis egyedül akart volna élni. Illetve maradt még harmadik lehetőségként a bolondok háza, hosszabb távon. Szasz szerint ha eltűnne a világból a pszichiátria, eltűnne a skizofrénia is, a rabszolgatartás mintájára. Ha nincs rabszolgatartó társadalom, nincs szükség tovább rabszolgára sem. A kereszténység kereszt szimbólumához hasonlítja a pszichiátria skizofrénia koncepcióját. Illetve az orvosi praxis teljes lemásolását, mímelését, szimulákrumát, annak összes külsőségével, illetve az összes hatalmi jelképeinek átvételével.

A szent szimbólum körbehordozása, fogalomvesztése/fogalmi eltolódása

Én inkább a haiti voodoo valláshoz hasonlítanám, és a Jézus/Kereszt szimbólumot mai napság már felváltja a zombi-hit. Szerintem, ha valami véletlen folytán eltűnne a világról a pszichiátria, a skizofrénia akkor sem tűnne el (még egy pár generációig, legalább), ennyiben hasonlít a voodoo-átokhoz, amit a pszichiátria a nyelvvel, nyelvtorzítással művelt. Bár átok elvileg a keresztény egyházban is van/volt, idővel szerintem ott leszoktak az átkozódásról hivatalos szinten. Szasz szerint a pszichiátria Achilles-sarka a skizofrénia, ez a szimbólumuk, az antipszichiátriának pedig a missziója. Szerintem viszont ez az 1%, 100-ból egy fogalom már a történelem előtti időkből ismert fogalom, ugyanis mindig kell egy felelőst találni akkor is, ha esik az eső, akkor is, ha nem.

A pszichiátria mégsem a meteorológusokat feszíti keresztre, hanem a skizofréneket, holott belőlük nyeri a hatalmát. Csak mivel azóta erre annyi hazugságot rápakolt, pl. legújabban a DSM 6-tal, hogyha kihúznák a fogalmat a Jenga-toronyból, a játék mintájára, akkor sem történne már semmi különös. Talán kicsit billegne, de egyéb baj nem lenne.

Mondhatnék a könyvről többet is, de minek: Ahogy Freud a neurotikusokból csinált sztárt, celebet, influencert, pl. A Farkasember/A Patkányember című műveivel, illetve egyéb esettanulmányaival, úgy az antipszichiátriának is megvoltak a saját esetleírásai erre a célra. Talán az antipszichiátria engedte meg először a skizofréneknek, hogy fessenek (művészi értelemben), ezt a pszichiátriának is muszáj volt akceptálnia valamennyire. De hogy írjanak, vagy programozzanak, az még mindig sok nekik, a mai napig. Nem baj, erre való manapság az izoláció és a filterbuborék.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A1sz_Tam%C3%A1s_Istv%C3%A1n

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük