Émile Coué: Elméd gyógyító hatalma című könyve a pozitív gondolkodásról szóló legrégebbi munka. Szerinte a pozitív gondolkodás tanulható, tréningezhető. Domján László a bevezetőben azt írta, kicsit régies a századelőn írt szöveg. De aki, mondjuk, az Ómagyar Máriasiralmon és a Tihanyi Apátság Alapítólevelén nőtt fel, annak nem nagyon tűnik fel semmi ilyesmi…
Aki olvasta a José Silva: Agykontroll című könyvét, annak feltűnhet a hasonlóság Émile Coué önszuggesztiós módszere, és a Silva-féle agykontroll között. Nagyjából annyi a különbség, hogy az agykontroll a vizualizációra helyezi a hangsúlyt, amíg az önszuggesztió auditorikus (hangalapú), a szavak erejével hat. A szavakat némileg hangosan kell kiejteni (de lehet suttogva is), így elfogadhatóbb, hogy másokon is tudunk vele segíteni, ha pl. alszik az illető (és mi mellette vagyunk). Ezt a módszert inkább gyerekekhez ajánlja a szerző.
Két kulcsmondat
Émile Coué: Elméd gyógyító hatalma című könyve sok mindenről szól: Akaratról, hitről, pozitív gondolkodásról, szuggesztióról, önszuggesztióról, de a központjában mégis kettő darab kulcsmondat áll, legalábbis ebben a könyvében (igazából az egyik csak egy szó): A jól ismert: „Minden nappal, minden szempontból egyre jobban és jobban érzem magam.” Ez amolyan általánosan bevett gyógyító formula, Jolly Joker, mindenre jó. A másik fájdalomcsillapításra használatos, főleg: „Elmúlik.”. A könyv részletesen foglalkozik vele, hogy kell kiejteni a szavakat, monotonul, és gyermeki naivsággal. Az „Elmúlik„-at pedig sokszor, gyorsan, egymás után.
Végülis, lehet választani: Vizuális típusú embereknek az agykontroll, szövegközpontú, hang központú embereknek az önszuggesztió jobban alkalmazható. Esetleg, elvileg ötvözni is lehet a kettőt. Bár, ezt eddig még senki nem tanácsolta. És inkább a Silva-módszer vett át az önszuggesztiós módszerekből, mint fordítva (az időbeliség, történetbeliség okán). Például az agykontroll „egyre jobban” szlogenje Émile Coué önszuggesztiós módszeréből való, és ebből nem is igazán csinálnak titkot: Émile Coué meg van említve José Silva mesterei között (mint ahogy, többek közzött, például Freud is…). Szerintem mindkét módszer megér egy próbát…